Každý z nás se minimálně občas dostane do tlaku, napětí či stresu. Souhlasíte se mnou? Pokud se do stresu a napětí nedostáváte, tak to vám gratuluji. 🙂
Já se dostávám do stresu hlavně v práci. A co mně na to pomáhá? Uvědomit si, že se do napětí už pomalu dostávám, rozhodnout se a mít vůli to změnit.
Sama praktikuji jednoduchý způsob, jak se rychle dostat ze stresu pouhým úsměvem. Musím přiznat, že kdybych to nedělala, tak už bych asi nikde dávno nepracovala.
Vzpomínám si na to, jak to začalo. Kdysi dávno jsem pracovala pro firmu (velkoobchod s hračkami) a součástí mé náplně práce bylo odpovídání na dotazy a maily konečných zákazníků. Někdy se jich opravdu nakupilo hodně. Spolu s dalšími pracovními povinnostmi jsem se dostávala do pocitu napětí, a že nejsem dost dobrý zaměstnanec, když nestíhám.
Navíc některé otázky klientů byly… jak bych to řekla… dost divné a já netušila, jak jim na ně odpovědět. Tím se moje pracovní napětí dostávalo ještě víc do hloubky a stres se stával mou součástí.
Jednoho dne přišel dotaz. „Dobrý den, ráda bych se zeptala na Ovečku Shaun se zvuky. Jaké zvuky vydává? Děkuji za odpověď, S pozdravem…“ No ty kráso! Ty jo, tak to je mazec! To mám jako paní odpovědět: Dobrý den, Ovečka Shaun se zvuky vydává zvuky be be beee be be. ??? Co z toho paní pozná? Nechápala jsem, proč si paní nezajde do kamenného obchodu a nevyzkouší si ji na živo?
V tu chvíli jsem si řekla: „ Co blbneš Moni? Uvolni se a s úsměvem paní zavolej a odpovíš ji po telefonu.“ No, v tu chvíli uvolnit se bylo pro mě nadlidský výkon. A už jsem si v mysli vytvářela katastrofické scénáře, co všechno se může stát z tohoto obyčejného telefonátu.
Nicméně jsem zašla do skladu pro žádanou ovečku, vytočila číslo, které měla paní uvedené v patičce mailu a… telefon zvoní… já ještě trochu v napětí, aby to nebyl trapas čekám na to, jestli paní telefon zvedne nebo ne… a zvedla… uff… tak vzhůru do toho!
S nádechem „Dobrý den, tady Monika Kudelová, Q.B. Dostala jsem od vás mailem dotaz na to jaké zvuky vydává Ovečka Shaun. Opravdu nevím, jestli byste z mé písemné odpovědi be be beee be be byla spokojená, tak vám raději volám. Tady je má odpověď.“ A mačkám tlačítko na ovečce, aby zvuk vydala a dávám ji blízko k telefonu.
Najednou ze mě spadlo veškeré napětí a z připraveného uměle vyvolaného úsměvu na tento hovor se stal reálný záchvat smíchu. Nejenom můj a všech z celé kanceláře, kde jsem pracovala, ale i paní na telefonu, která se smála tak, že pomalu nebyla schopna říct souvisle: „Děkuji za opravdu originální odpověď.“
Po tomto jsem se šla pomazlit s hračkami. 🙂 Úplně jsem se uvolnila a spokojeně užívala pocit, jak jsem nakonec tento úkol zvládla.
Nyní už zpětně nechápu, co přesně mě tenkrát tak stresovalo? Jestli to byla živá komunikace po telefonu, nebo trapas v kanceláři, protože jsme měli jednu kancelář pro všechny a všichni slyšeli všechno nebo aby to šéfové nebrali jako drzost…
Jaké by to bylo vyjít s radostí z každé situace?
Jak zapnout takzvaný „knoflík smíchu“ když je nejhůř
a zrovna vám do smíchu rozhodně není?
To se přijďte naučit na seminář S – mějme se rádi.
Přidejte se a ověřte si na vlastní kůži, že je to skutečně možné.
Těším se na vás už teď 😉